بازسازی ساختمانهای قدیمی برای زلزله نیازمند رعایت چه مواردی می باشد؟

بازسازی ساختمانهای قدیمی قبل و بعد از زلزله:

بلایای طبیعی چون زلزله ,سیل و… رخداد هایی غیر قابل پیش بینی می باشند اما می توان با اصلاح فرآیند ساخت و ساز غیر اصولی میزان تلفات جانی و مالی آن را کاهش داد, ما در این مقاله به بازسازی ساختمان  برای هرچه بهتر شدن عملکرد آن ها در هنگام زلزله با کاهش هزینه های جانی و مالی می پردازیم.

کشور عزیز ما ایران جزو کشورهایی است که بنا بر شرایط جغرافیایی که زلزله هایی ویرانگر و مخربی را از سر گذرانده ,می توان این ادعا را داشت که هیچ گوشه ای از کشور ما وجود ندارد که زلزله را تجربه نکرده باشد.

 بعد از زلزله بم و زلزله هایی که بعد آن در کشور رخ داده است بیشتر  این موضع برای همه مشخص می شود که هنوز در ساخت و ساز اصولی مشکل داریم آن هم مشکل های اساسی , مشکلاتی که ضرر های مالی و جان زیادی در دوره زمانی مختلف به کشور تحمیل کرد.

در این مقاله مواردی از بازسازی که باید برای زلزله انجام داد را برای شما قرار می دهیم

مقاوم سازی در برابر زلزله یکی از راها های پیشگیری در این زمینه می باشد. در مقاوم سازی مقاومت سازه های بکار برده شده را بالا می برند تا عملکرد ساختمان را بالا ببرند .

اگر خانه شما قدیمی است حتما سعی کنید ساختمان خانه خود را مقاوم کنید تا از هزینه هایی که ممکن است متحمل شوید جلو گیری کنید.هزینه بازسازی ساختمان را باید در نظر بگیرید و حتما ازچند شرکت بازسازی ساختمان مشاوره بگیرید تا بتوانید این کار مهم را به درستی انجام دهید.

انواع روش های مقاوم سازی خانه و ساختمان برای زلزله:

1-در ساختمان های بتنی یک دیوار برشی اضافه کنیم.

2-اضافه کردن میان قاب ها

3-ایجاد بادبندی

4-دیوار پشتبند ئ دیوار کناری به ساختمان ها اضافه شود

5-ضخامت دیوار ها افزایش پیدا کند

6-جرم ساختمان را کاهش دهیم

7-جداساز لرزه ای و دمپر به ساختمان اضافه شود

بعضی وقت ها می خواهیم قسمتی از ساختمان را به شکل موضعی مقاومت سازی کنیم روش های زیر برای مقاومت سازی موضعی ساختمان ها استفاده می شود.

  • تیرها و ستون ها  را به کمک ژاکت بتنی یا ژاکت فولادی  مقاوم کنیم.


  • محل اتصال تیر و ستون با کمک ژاکت بتنی یا فولادی مقاوم کنیم.
  • ستون ها را با روش دورپیچی یا FRP مقاوم کنیم.
  • افزایش مقاومت خمیدگی تیر با استفاده از FRP.

و…….