بازسازی کف

کاشی و سرامیک در بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان به وسیله کاشی و سرامیک

بازسازی ساختمان با کاشی و سرامیک که جزو مصالح ساختمانی مهم هستند را در این مقاله بیشتر می شناسیم. کاشی و سرامیک به دو دلیل داشتن بهداشت و نظافت  و بخشیدن زیبایی استفاده می شوند.

در ابتدا از این دو فقط برای سرویس های بهداشتی استفاده می شد اما به مرور استفاده از آن در آشپزخانه هم مرسوم شد.

حالا اگر در حال تخریب و بازسازی ساختمان های جدید یا نوسازی ساختمان ها و یا احداث ساختمان جدید هستید این مقاله و نکته های برای انتخاب کاشی و سرامیک را بخوانید تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

کاشی وسرامیک اصلی ترین نمای داخلی ساختمان است

کاشی وسرامیک در ایران

ایران مهد کاشی دنیا بوده و در حال حاضر هم  این ویژگی را دارا می باشد. شاید برای شما جالب باشد بدانید که کلمه کاشی را از  روی شهر کاشان برداشته اند. اکنون کارخانه جات کاشی و سرامیک یزد رتبه اول را از لحاظ کمی و کیفی در آسیا دارند.

انواع کاشی

کاشی دیوار: جهت نصب در بدنه ساختمان بوده و مقاومت کمتری نسبت به سرامیک دارد.

در ایران کاشی را برای دیوار و سرامیک را برای کف استفاده می کنند.

سرامیک کف: استحکام بیشتری نسبت به کاشی داشته ولی در کل فرق زیادی با هم ندارند.

کاشی سه بعدی: جدیدترین نسل کاشی می باشد که  با استفاده از تکنولوژی چاپ و استفاده از خطای چشم انسان تغییرات زیبا و قابل توجهی را در صنعت کاشی وسرامیک دنیا به وجود آورده است.

کاربرد کاشی و سرامیک در بازسازی ساختمان

کاشی و سرامیک به منظور  تزیینات و عایق رطوبت استفاده می شود. کاشی سرامیک تقریبا در تمامی نقاط ساختمان به کار می رود و مهمترین مصارف آن در ساختمان سرویس بهداشتی حمام آشپزخانه است. از نظر کیفیتی باید به گونه ای باشد که توانایی تحمل تغییرات ناگهانی دما را از 20 درجه تا 100 درجه را داشته باشد .

معیار های مهم در  انتخاب کاشی

1-درجه: شاید شنیده باشید که فروشنده به شما می گوید این کاشی درجه دو یا درجه یک یا درجه سه می باشد. می توان گفت درجه همان کیفیت سرامیک می باشد.

کاشی درجه یک و درجه دو مناسب کف می باشد ولی کاشی درجه سه مناسب کف نمی باشد و بیشتر برای دیوار استفاده میشود.

یک نکته جالب را برای شما که میخواهید کاشی انتخاب کنید از کاشی کف میتوان برای دیوار استفاده کرد ولی کاشی دیوار را نمی توان برای کف استفاده کرد.

2-  Porcelain and Enamel Institute: PEI که همان درجه ساییدگی می باشد. این درجه بندی برای کاشی های براق به کار می رود و کاشی های مات این درجه بندی را ندارند. aa درجه بندی برای کاشی های براق می باشد.

کاشی های سرامیکی درجه بندی متفاوتی دارند و با مقدار  I و II درجه بندی می شوند از این کاشی سرامیکی فقط می توان برای دیوار ها اسفاده کرد. چون مقاومت زیاد ندارند بیشتر جنبه تزئینی دارند.

کاشی هایی که درجه ساییدگی و مقاومت آنها  III  می باشد مقدار مقاومت شان متوسط می باشد و مناسب ترین جای استفاده برای آنها فضا های مسکونی می باشد.

درجه IV برای کاشی های  می باشد که درجه مقاومت آن ها بالا می باشد. به خاطر مقاوت بالایی که این نوع از کاشی ها دارند برای فضاهای تجاری و مسکونی استفاده می شود. بالاترین درجه برای کاشی ها درجه V می باشد.

3-جذب آب: به اختصار W.A که مخفف (water absorption) می باشد. با این معیار مشخص می شود که آیا شما می توانید این کاشی را برای فضاهای مرطوب می توانید استفاد کنید خیر؟ برای این معیار 4 نوع کاشی ذکر می شود که هرکدام را با مقدار آبی که نفوذ می کند و جای مناسب در جدول زیر برای شما طبقه بندی کردیم.

نام کاشی

میزان آب قابل نفوذ

جایگاه قابل استفاده

کاشی غیرشیشه‌ای

<%7

استفاده در دیوار و سقف و مناسب برای پارتیشن بندی

کاشی نیمه‌شیشه‌ای

بین 3%تا7%

مناسب برای فضای خشک و فضاهای داخلی خانه

کاشی شیشه‌ای

۰.۵تا 3%

مناسب برای آشپزخانه

کاشی های غیرقابل‌نفوذ

کمتر از ۰.۵

مناسب برای فضاهای مرطوب

4-ضریب اصطکاک: فکر نمیکنم کمتر کسی باشد تا خاطره تلخ لیز خوردن روی کاشی را نداشته باشد. این درجه تعیین میکیند میزان لیز بودن یک کاشی چقدر است.

به این ضریب در اصطلاح (coefficient of friction) C.O.F  گفته می شود. هرچه این مقدار بیشتر باشد یعنی میزان لیز خوردن کمتر می باشد.

این مقدار اگر بالای 50 درصد باشد برای مصارف مسکونی و بالای 60 برای فضاهای تجاری توصیه می شود.

5-مقاومت در برابر یخ زدن: اگر از کاشی در فضای داخلی خانه استفاده می کنید این معیار اهمیتی ندارد , ولی اگر در فضایی که امکان سرمای زیاد و یخبندان وجود دارد حتما به این معیار باید اهمیت بدهید.

6-چند رنگی: این معیار به درد کسانی میخورد که میخواند از کاشی هایی با چند رنگ مناسب استفاده کنند. اگر میخواهید کاشی که استفاده کنید رنگ پایدار و غلیظی داشته باشد این کاشی به درد شما نمیخورد.

 سرامیک هایی با لعاب براق:

سرامیک ها برای اینکه طرح های مورد نظر را به خود بگیرند و  برای زیباتر و  دوام بیشتر باید لعاب  داشته باند. دو نوع لعاب برای سرامیک ها و کاشی ها داریم لعاب مات و لعاب براق.

این نکته را درخرید کاشی و سرامیک در نظر داشته باشید که لعاب براق لیز می باشد و امکان سر خوردن را بالاتر می برد.

پس اگر کودک و یا سالمند در خانه دارید سرامیک هایی با لعاب مات انتخاب کنید.

ابعاد سرامیک و کاشی ها:

شاید بپرسید ابعاد کاشی و سرامیک را چگونه باید انتخاب کرد؟ سرامیک های سرویس بهداشتی باید به اندازه انتخاب شود که بتوان در هنگام نصب شیب مناسب را برای کف شور ایجاد کرد تا هنگام شستشو مشکلی ایجاد نشود.

در سالن های سعی میکنند سرامیک های با ابعاد بزرگتر انتخاب می کنند. مثلا 40 * 40 ابعاد رایج و معمولی است و حداکثر این ابعاد 80*80 حداکثر این ابعاد برای سرامیک است.

نکته هایی برای تمیز کردن کاشی و سرامیک

سه روش رای تمیز کردن کاشی و سرامیک  که می تونید از آن استفاده کرد:

1-آمونیاک یک پیمانه , جوش شیرین  پیمانه،  پیمانه سرکه این سه با آب گرم مخلوط شود و این ترکیب روی کاشی و سرامیک ها  کشیده شود تا تمیز شود.

2-پنبه های که به لیمو ترش آغشته شده را بر سطح کاشی بمالید.

بهترین نوع کاشی در بازسازی ساختمان چیست؟

جزئیاتی در مورد بازسازی ساختمان : کاشی پورسلین نوعی کاشی سرامیکی است که در دمای بالاتر از سرامیک استاندارد اخراج می شود، و آن را متراکم تر و کمتر نفوذ می کند. علت استفاده از کاشی های پرسلن مقاوم در برابر ضربه و مقاوم در بر روی کف، دیوار می باشد.تمیز کردن آن آسان است و طرح های متفاوتی دارد.

بهترین نوع کاشی کف آشپزخانه در زمان بازسازی داخلی چیست؟

کاشی و سرامیک مدت طولانی است که انتخاب  محبوب  کف آشپزخانه به دلیل انعطاف پذیری آن و طیف  گسترده ای از تنوع می باشند.کفپوش کاشی انتخاب طبیعی برای آشپزخانه است. کاشی سخت، با دوام، مقاوم در برابر آب و لکه های ضد آب است. علاوه بر این، زیبا است،با استفاده از کاشی ایده های کف آشپزخانه شما هنگامی که از آرایه های عظیمی از سبک ها، شکل ها و رنگ های  وجود دارد، شکوفا می شود. کاشی کف آشپزخانه   در سه نوع: پورسلین، سرامیک و سنگ می تواند باشد.

بازسازی ساختمان و انواع کفپوش کاشی آشپزخانه:

 

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان و پورسلین:

کاشی و سرامیک پورسلین مشابه هستند. هر دو از مخلوط های خاک رس و در دمای بالا برای تولید یک کاشی سخت و با دوام ساخته شده است. این کاشی  یک انتخاب خوب برای مناطق پرجمعیت، آشپزخانه و حمام است. این به اندازه کافی سخت و مناسب برای استفاده در فضای باز و در هر آب و هوایی است.

این نوع کاشی به دو شکل لعاب دار و بدون لعاب تولید میشود. به پرسلن بدون لعاب به مخلوط خاک رس رنگ اضافه شده به طوری که رنگ و طرح تمام راه را از طریق کاشی انجام شده است. هر نوع سایش یا خش در نوع بدون لعاب نشان داده نمی شود.  نصب پورسلین می تواند دشوار باشد و نیاز به ابزار خاصی دارد.

بازسازی ساختمان و کاشی سرامیکی:

کاشی های معمولی سرامیک گاهی اوقات "غیر پورسلین" نامیده می شود تا به وضوح آن را از پورسلین تمایز دهد. این نرمتر از پورسلین است و برای ایجاد یک سطح پوشیدنی سخت تقریبا هر رنگی لعاب داده شده است.از آنجا که نرم تر است، برش و نصب آن آسان تر است.

بازسازی ساختمان

گرچه  پر منفذ تر از پورسلین است، لعاب یک سطح را ایجاد می کند که برای نشت آب و فاضلاب غیر قابل نفوذ باشد.

بازسازی ساختمان و کاشی سنگی:

کاشی های سنگی از سنگ های طبیعی از جمله تخته سنگ، گرانیت، سنگ آهک، سنگ تراورتن و سنگ مرمر ساخته شده اند. اکثر کاشی های سنگی پر منفذ هستند و باید هر دو تا سه سال یک سیلر سنگ(برای پر کردن منافذ) با کیفیت بالا  انجام شود.

سنگ را می توان جلا و یا ارتقا بخشید. سطوح سنگی جلا داده می شود زمانی که مرطوب است لغزنده است، اما  صیقل دادن آن ها به زیبایی کامل سنگ را نشان می دهد.

از جمله مزایای کاشی و سرامیک در زمان نوسازی ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت بالا
  • مقاومت در برابر یخ زدگی
  • ضد حریق بودن
  • با گذشت زمان تغییر رنگ نمیدهد
  • تنوع بالا در طرح و رنگ

از کاشی و سرامیک علاوه بر استفاده در کف و نمای ساختمان در ساخت وسایل بهداشتی ، کانال های فاضلاب ، سفال های بام و ... نیز به دلیل بهداشتی بودن آن استفاده می شود.